بانک قراردادها
مهر 02 نوشته شده توسط 

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت بنا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

(نمونه قرارداد مشاركت بین دونفر در ساخت بنا)

ماده1-


نظر به اينكه، آقاي .................. فرزند .................. به شناسنامه شماره .............. صادره از .................. ساكن ..................(كه از اين پس طرف اول قرارداد ناميده خواهد شد). مالك پلاك فرعي .................. از اصلي .................. اراضي .................. بخش ..................واقع در .................. است و قصد احداث بنا در پلاك مذكور را دارد و نظر به اينكه آقاي .................. فرزند .................. به شناسنامه شماره .................. صادره از .................. ساكن ..................(كه از اين پس طرف دوم قرارداد ناميده خواهد شد) امكاناتي مالي لازم را جهت احداث بنا در ملك موصوفه دارد، به منظور احداث بنا در پلاك مذكور و شركت در عرصه و اعيان پلاك مزبور اين قرارداد بين طرفين منعقد شد.


ماده2-


ارزش عرصه در تاريخ عقد قرارداد معادل .................. ريال(..............................تومان) برآورد شده و مورد قبول طرفين است.


ماده3-


مقرر شد طرف دوم بنايي با مشخصات و طبق نقشه اي كه پيوست اين قرارداد و جزء لاينفك آن است و به امضاي طرفين رسيده، در پلاك موضوف احداث كند.
تبصره1- طرف دوم مكلف است بنا را دقيقا بر مبناي پروانه شهرداري و نقشه هاي مصوب احداث نمايد.
تبصره2- طرف دوم مكلف است كليه ضوابط و قوانين مربوط به عمليات ساختماني و اصول ايمني را رعايت كند و طرف اول در اين خصوص مسئوليتي ندارد.


ماده4-


طرف دوم مكلف است فتوكپي كليه اسناد هزينه را اعم از اسناد خريد اجناس يا دستمزدها امضا كرده در پايان هر هفته در اختيار طرف اول قراردهد. همچنين مكلف است صورتحسابي در دو نسخه ترتيب دهد و در پايان هر هفته نسخه ثاني صورتحساب را امضا كرده در اختيار طرف اول بگذارد. مدارك و صورتحسابهاي مذكور ملاك محاسبات و روابط مالي طرفين خواهد بود.


ماده5-


پس از آنكه هزينه هاي انجام شده از جانب طرف دوم طبق مدارك ماده4 به ارزش عرصه(طبق ماده2) بالغ شده مابقي هزينه ساختمان تا اتمام بنا بالمناصفه پرداخت خواهد شد. به اين منظور طرفين حساب جاري مشتركي در بانك .................. افتتاح كرده اند كه برداشت از آن با دو امضا انجام مي شود. طرفين مكلفند كليه وجوهي را كه براي مصرف در ساختمان لازم است به اين حساب واريز كنند و كليه پرداختها را نيز از اين حساب انجام دهند.


ماده6-


طرف دوم مكلف است بنا را مبناي برنامه زمانبندي شده اي كه به عنوان ضميمه شماره2 اين قرارداد به امضاي طرفين رسيده احداث كند.


ماده7-


پس از اتمام بنا، طرف اول مكلف است نسبت به تنظيم سند رسمي انتقال سه دانگ مشاع از ملك(اعم از عرصه و اعيان) به طرف دوم اقدام كند.
تبصره1- كليه هزينه هاي لازم براي تنظيم سند رسمي انتقال(اعم از مالياتها و عوارض و جرايم و هزينه تفكيك و غيره) بالمناصفه پرداخت خواهد شد.
تبصره2- انتقال رسمي ظرف هفتاد و پنج روز از تاريخ صدور گواهي پايان ساختمان بايد انجام شود.


ماده8-


طرف اول در صورت تخير در ايفاي تعهد موضوع ماده7 مكلف است بابت هر روز تاخير مبلغ .................. ريال به طرف دوم بپردازد. پرداخت اين وجه مسقط تعهد طرف اول نخواهد بود و انتقال سه دانگ بايد انجام شود.


ماده9-


در صورت بروز اختلاف در تفسير يا اجراي اين قرارداد آقاي .................. به نشاني .................. ........................................................ كه ضمن قبول داوري اين قرارداد را امضا كرده اند، در خصوص مورد به عنوان داور داراي حق صلح و سازش اظهارنظر خواهند كرد و راي ايشان براي طرفين قطعي و لازم الاجرا و غير قابل اعتراض است.


ماده10-

اين قرارداد كه مشتمل بر ده ماده و چهار تبصره است در تاريخ .................. در .................. بين طرفين امضا و مبادله شد. تعداد نسخ سه نسخه هر نسخه در .................. صفحه و با اعتبار واحد است.

امضاي طرف اول قرارداد             امضاي طرف دوم قرارداد              امضاي داور

******
ممكن است اينگونه قراردادها بر مبناي اين توافق تنظيم شود كه طرف اول صرفا زمين را بدهد و طرف دوم بنا را احداث كند و طرفين در عرصه و اعيان شريك باشند. در اين حالت هر چند كه قيمت زمين بدوا مورد توجه و محاسبه طرفين قرار مي گيرد اما معمولا ذكری از قيمت زمين و ما به ازاي آن، در قرارداد به ميان نمي آيد. بلكه طرف دوم متعهد مي شود بنايي با مشخصات مورد توافق در زمين طرف اول احداث كند و طرفين در عرصه و اعيان شريك باشند.
ممكن است بين طرفين توافق شود كه پس از رسيدن عمليات ساختماني به مرحله اي خاص كه معمولا زماني است كه هزينه هاي طرف دوم معادل قيمت زمين شده باشد طرف اول وكالت بلاعزلي جهت تهيه مقدمات تنظيم سند انتقال رسمي و انتقال قدر السهم خوش به خود به طرف دوم بدهد.

اشتراک این مطلب از طریق:

وکیل پایه یک دادگستری
عضو هیأت مدیره گروه بین المللی حقوقی برهان
وکیل متخصص دعاوی املاک و اراضی، بیمه، حقوق مهندسی و پیمانکاری
وکیل متخصص تنظیم قراردادهای داخلی، دعاوی ناشی از قراردادها، امور تجاری و شرکت‌ها

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

3 نظرها

 • ابراهیم سراج چهارشنبه, 04 خرداد 1401 19:06 ارسال شده توسط ابراهیم سراج پیوند نظر

  سلام بنده صاحب یک ملک کلنگی هستم میخواهم با همسایه کناری خود که او هم صاحب ملک است تجمیع کنیم و هردو مشارکتی ساختمانمان را بسازیم یعنی هردو هم صاحب ملک هستیم و هم همه هزینه ها رو تقبل میکنیم و هردو حضور فیزیکی در تمام مراحل کاری و اداری را با هم داریم اگر قراردادی بابت این نوع مشارکت دارین ممنون میشم کمک کنید.

  پاسخ به کاربر:

  باسلام جهت هماهنگی و تنظیم قرارداد با شماره های 02188321088 و 02188323279 تماس حاصل فرمایید.

 • مارون پنج شنبه, 08 فروردين 1398 13:56 ارسال شده توسط مارون پیوند نظر

  سلام. وقت بخیر. بنده به عنوان مالک زمین در شمال، قصد ساخت ویلا را دارم و می خواهم قرارداد مشارکت در ساخت با یک سازنده در شمال تنظیم کنم. آیا متن ارسالی بالا مناسب این کار است؟

  با تشکر

  پاسخ کاربر : متن های مندرج در این سایت متن های پیش نویس اولیه بوده و صرفاً برای آگاهی کاربران محترم و استفاده از کلیات آن در سایت بارگذاری شده است و هر موضوعی قرارداد اختصاصی نیاز دارد قرارداد اختصاصی به این معنا می باشد که ممکن است بخشی از متن بارگذاری شده در سایت هم در قرارداد اختصاصی مورد استفاده قرار گیرد ولی اگر بنا به نیاز و موضوع خاص کاربر حتی فقط یک جمله یا یک ماده به متن پیشنهاد شده در سایت اضافه شود قرارداد اختصاصی خواهد شد و چه بسا ممکن است همان یک جمله یا یک ماده در روزی که نیاز به استناد به قرارداد است بیش از سایر مواد موثر و نجات بخش باشد و لذا به همه کاربران محترم توصیه می شود که ارز قراردادهای تخصصیی برای موضوع خاص خود استفاده نموده و خطرات و مسئولیتهای آتی خود را با مشورت از متخصصین قرارداد به حداقل ممکن برسانید.
  موفق باشید

 • محمد محمودی پنج شنبه, 23 فروردين 1397 17:36 ارسال شده توسط محمد محمودی پیوند نظر

  با سلام
  بنده به یک نمونه برنامه زمان بندی یک پروژه مشارکت در ساخت و یا یک پروژه پیش فروش یا پیش خرید که نمونه قراردادش هم همراهش باشه احتیاج دارم ترجیحا پروژه تجاری.
  میخوام هنر سازنده رو در خصوص کنترل نقدینگی که با استفاده از پول مشارکت کنندگان و آورده خودش پروژه رو اجرا میکنه و اینکه در هر مرحله با توجه به پبشرفت فیزیکی پول رو طوری میگیره که کم نیاره وهمیشه هم باید یک نفر سازنده رو چک کنه که آورده اش بیشتر از جمع مشارکت باشه و در کل این که به اون برنامه زمان بندی پیوست که در همه وبسایت ها به اهمیتش اشاره میشه ولی یک نمونه از اون رو قرار نمیدن احتیاج واجب دارم لطفا در صورت امکان این فایل رو به من برسونین هزینش رو هم می پردازم.
  با تشکر: محمودی

  پاسخ به کاربر محترم : هر قراردادی شرایط خاص مربوط به خود را داشته و برنامه زمانبندی هر پروژه نیز با پروژه های دیگر متفاوت می باشد ضمن اینکه منابع مالی سازنده عنصر تعیین کننده در پیشرفت جدول زمانبندی می باشد و لذا ارائه یک نسخه قرارداد به همراه یک نمونه جدول زمانبندی مشکلی حل نخواهد کرد بلکه شما باید بر حسب نوع قرارداد و توانمندی سازنده خود توافقات مستقل داشته و در ضمن قرارداد قید نمائید و اینکه نمونه مورد نظر شما در سایت ها پیدا نمی شود به دلیل تنوع نوع قراردادها و شرایط اختصاصی هر قرارداد و طرفین قرارداد اعم از مالکین و سازنده می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

sabz

bannerrr1

درخواست وکالت و مشاوره تخصصی

نام خود را وارد کنید.
شماره تلفن همراه را وارد نکرده‌اید!
شماره تلفن ثابت خود را وارد کنید
آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
ساعاتی که مایلید در آن زمان‌ها با شما تماس حاصل شود را مشخص فرمایید.
Invalid Input
ضد هرزنامه
Refresh مجدد تلاش کنید